Aké sú možnosti prezentovať sa na internete
Rozhodol si sa mať svoje webstránky? Je niekoľko možností:
Freehosting s redakčným systémom, čiže s editorom pomáhajúcim užívateľovi vytvoriť webové stránky bez akejkoľvek znalosti programovania. Na vytvorenie a editáciu postačuje akýkoľvek internetový prehliadač. Vytvoriť webové stránky týmto systémom dokážeš doslova aj za pár minút (ak máš vopred pripravený obsah). Limitovaný si len možnosťami, ktoré sú systémom predvolené. Vzhľad tvojej webovej stránky bude preto pravdepodobne veľmi podobný stovkám webov, využívajúcich rovnaký freehosting.
- Ak chceš mať pri tvorbe webových stránok väčšiu voľnosť, prípadne sa aj naučiť jednoduchšie stránky naprogramovať, môžeš začať niektorým WYSIWYG programom zadarmo (Freeware), alebo kvalitnejším, ale plateným WYSIWYG programom.
- Keď si to ešte nevzdal, nauč sa programovať HTML a CSS kód a získaš neobmedzené možnosti nielen vzhľadu tvojej webovej stránky, ale aj iných, omnoho dôležitejších nastavení. Na internete nájdeš návody a školenia a neskôr iste zainvestuješ aj do odbornej literatúry alebo odborného školenia.
- Ak ťa ani jedna z predchádzajúcich možností neuspokojila, bude najjednoduchší spôsob dať si webové stránky spraviť profesionálom, najmä ak chceš spropagovať napr. svoju firmu. Služby spojené s vytvorením a propagáciou webových stránok - samozrejme nie zadarmo - ponúkajú mnohí a nájsť ich na internete nie je problém (našli ste aj túto stránku). Problém môže byť len nájsť kvalitu za primeranú cenu. (Aj k tejto téme - ako sa na to pripraviť, by sa mal objaviť príspevok v "Blogu".)
- Konečne, keď je už tvoj web hotový, treba ho ukázať svetu. K tomu ti pomôžu spoločnosti (firmy), ktoré poskytujú priestor na svojich počítačoch (serveroch) na umiestnenie webových stránok a súčasne ich prezentovať na internete - webhosting. Opäť môže byť zdarma - freehosting, kde cenou je reklama umiestnená na tvojich stránkach, alebo platený - rôznej kvality aj ceny.
- Dôležitá fáza je zvoliť vhodné meno - doménu. Voľba freehostingu znamená určité obmedzenie, pretože tvoj web je subdoménou na webe poskytovateľa. Možnosti voľby sú u jednotlivých poskytovateľov freehostingu rôzne. Keď ti na tvojom webe záleží - má byť napr. vizitkou firmy - odporúčam registrovať (kúpiť) vlastnú doménu, čo je dnes už v tomto prípade viac-menej štandardné.
K jednotlivým bodom nájdeš odkazy na príslušné weby na stránke „Kde hľadať“.
Ak budeš mať problém alebo pripomienku, napíš prostredníctvom formulára alebo na zverejnenú emailovú adresu (stránka „Kontakt")
Na stránke „O mne“ stručne dokumentujem môj „vývoj“ v tejto oblasti so vzorovými ukážkami, osobitne moje problematické začiatky.
Verím, že aj vďaka všetkým týmto informáciám bude cesta k vytvoreniu tvojho prvého webu jednoduchšia.